Skip to main content

Price vs Value

Assalaamu Alaikum,

Jibreel is a great looking app with slick design but as it stands I don’t think the price is aligned with the value.

One lesson a day is not enough content for the money paid. Understand this is still new app and more content will be added but I feel the app is too restrictive given it is a paid app.

Whilst in development, I think the app should be cheaper if maintaining the one a day model. Or allow users access to the other lessons. Though appreciate it may lead to some users completed all the lesson is the app with a lag until new content is added

Status: Completed1 comment

Log in to comment and vote

Comments1

  • Abdul-Rahman

    Team•

    Sep 30, 2025

    Salaam 👋

    jazakAllah khayr for sharing your thoughts!

    We understand where you are coming from. This has now changed but our original reason for putting a limit on one lesson a day is to ensure that a) you build a good regular habit …. there is not point doing 10 lessons one day and then not doing it for 2 weeks! Slow and steady wins the race and as we know from hadeeth Allah loves actions that are small and regular but also b) to avoid delaying launch we decided to limit lessons to allow our scholars time to review and roll out more lessons …. alhamdullilah we now have 2 full courses live (fiqh & aqeedah) and a third is now underway.

    For these reasons we’ve now relaxed our restrictions especially for beginners!

    Do check it out and let us know your thoughts inshaAllah :)

    Barakallahu feekum

    Abdul-Rahman
    Co-Founder, Jibreel & Pillars